Događanja

26.
travnja 2025.
Subota u 19:00 sati
Mala dvorana

KONCERT 71. SEZONE ZAGREBAČKIH SOLISTA
GUY BRAUNSTEIN, violina

Subota U 19:00
Mala dvorana
Organizator: Zagrebački solisti
12,00 €
Ulaznice
12,00 €
ZAGREBAČKI SOLISTI
GUY BRAUNSTEIN, violina
 
Joseph Haydn: Koncert za violinu u G duru. br. 4. Hob. VIIa:4
Clara Schumann: Tri romance za violinu i klavir, op. 22, za violinu i gudače obradio Guy Braunstein
Fritz Kreisler: Syncopation za violinu i klavir, za violinu i gudače obradio Guy Braunstein
Edward Elgar: Salut d’amour za violinu i klavir, op. 12
*   *   *
Anton Webern (Poppen) :Gudački kvartet (1905.), op.28
Dmitrij Šostakovič: Kvartet u c-molu, op. 110, br. 8, obrada za gudački orkestar
 
„Uvijek ostajem ono što jesam. Samo glazba određuje moje značenje.“ (Guy Braunstein) Jedinstvena kombinacija virtuoznosti, suzdržanosti i kreativnosti – to je ono za što se zalaže violinist, dirigent i skladatelj Guy Braunstein. Poput rijetkih, on ne samo da zna uvjeriti publiku svojom glazbom već ih i izazvati: bilo zahtjevnim programima, sofisticiranim interpretacijama ili vlastitim djelima i aranžmanima – Guy Braunstein nastoji iznenaditi i reinventirati. I premda se lako može svrstati u „tradicionalnu liniju velikih židovskih violinista kao što su Mischa Elman i Isaac Stern“ (Telegraph), za njega glazba živi ne samo od svoje povijesti, već kroz neprestano obnavljanje, ažuriranje i neočekivane preokrete.
 
Guy Braunstein odrastao je u Tel Avivu i počeo svirati violinu u dobi od sedam godina. Studirao je kod Chaima Tauba i kasnije u New Yorku kod Glenna Dicterowa, Pinchasa Zuckermana i svog mentora Isaaca Sterna. Njegova suradnja s Claudiom Abbadom posebno je jedan od najvažnijih utjecaja na Guyja Braunsteina. Godine 2000. postao je najmlađi violinist u povijesti orkestra koji je preuzeo mjesto koncertnog majstora Berlinske filharmonije i oblikovao orkestar više od desetljeća. Bio je umjetnički direktor Festivala Rolandseck i Festivala clasclas u Galiciji.
 
Bilo kao slavljen solist koji s lakoćom svladava standardni repertoar od Bacha do Šostakoviča ili kao izvrsni partner u komornoj glazbi u različitim formacijama: Guy Braunstein gost je u najvažnijim svjetskim glazbenim centrima i na festivalima. Nastupao je s uglednim orkestrima, kao što su Orkestar Tonhalle iz Züricha, Bostonski simfonijski orkestar, Filharmonijski orkestar iz Londona i Berlinska filharmonija. Njegovi glazbeni partneri uključuju Andráse Schiffa, Zubina Mehtu, Maurizija Pollinija, Vladimira Fedoseyeva, Yefima Bronfmana, Daniela Barenboima, Simona Rattlea, Marthu Argerich, Mitsuko Uchidu, Christopha von Dohnányija, Langa Langa, Emmanuela Axa, Andrisa Nelsonsa i Semyona Bychkova. Guy Braunstein također je prisutan na međunarodnoj koncertnoj pozornici kao dirigent: bio je dirigent i rezidentni umjetnik s Hamburškim simfonijskim orkestrom i Trondheimskom simfonijskim orkestrom te surađuje s orkestrima kao što su Helsinška, Roterdamska i Izraelska filharmonija te Queenslandska simfonija.
 
Najveća strast Guya Braunsteina, koja oblikuje njegov identitet, je aranžiranje i skladanje: u romantičnoj tradiciji Paganinija i Liszta, briljantno transkribira glazbena remek-djela za svoj ili druge instrumente i instrumentacije te predstavlja opere, komornu glazbu ili čak pjesme u potpuno novom obliku. Osim ulomaka iz Čajkovskijevog Evgenija Onjegina i Labuđeg jezera, također je aranžirao Puccinijeve arije i Dvořákovu operu Rusalka. Godine 2023. Die Nacht wird immer verklärter, aranžman Schönbergova gudačkog seksteta Verklärte Nacht, premijerno je izveden s Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin. Violinist posebno voli pjesme Beatlesa: osim Šest varijacija na Blackbird i aranžmana A hard day’s night i Something, Guy Braunstein je također napisao Abbey Road Concerto, vrlo virtuoznu verziju Beatlesovog albuma „Abbey Road“ za soloviolinu i orkestar.
Svira na violini Francesco Ruggieri iz 1679. godine.
Osobe u invalidskim kolicima imaju besplatan ulazak, dok osoba u njihovoj pratnji plaća 50 % cijene ulaznice. Popusti na cijene ulaznica ostvaruju se na blagajni Dvorane Lisinski. U skladu s odredbom članka 86. stavak 1. točka 12. Zakona o zaštiti potrošača, kupac nema pravo na jednostrani raskid ugovora (povrat ili zamjenu ulaznice). Kupac može ostvariti pravo na povrat cijene ulaznice isključivo u slučaju otkazivanja događaja. Za ulaznice kupljene na blagajni Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog povrat je moguć u roku 60 dana. Nakon tog roka povrat više nije moguć. Za ulaznice kupljene internetom povrat obavlja tvrtka Dekod d.o.o. (www.dekod.hr). Sukladno članku 10. Zakona o zaštiti potrošača, svi pisani prigovori mogu se predati osobno u poslovnim prostorijama Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, putem pošte na adresu Trg Stjepana Radića 4, Zagreb, odnosno putem elektroničke pošte na e-adresu prigovor@lisinski.hr.