IVO POGORELIĆ, glasovir
Ludwig van Beethoven:
Sonata br. 8 u c-molu, op. 13, Patetična
Sonata br. 17 u d-molu, op. 31, br. 2, Oluja
***
Bagatela u D-duru, op. 33, br. 6
Bagatela u Es-duru, op. 126, br. 3
Sonata br. 23 u f-molu, op. 57, Appassionata
Već je lijep niz godina zagrebačka publika povlaštena svake sezone susresti se s Ivom Pogorelićem u Lisinskom. Jedna od pouka toga iskustva je da u Pogorelićevim interpretacijama nema repriza. Glazbena djela kojima se vraća, bilo nakon nekoliko godina ili više desetljeća, bivaju nam svaki put predstavljena u novom svjetlu, kao poznati krajolici u različitim godišnjim dobima.
Ovaj put maestro se odlučio isključivo za Ludwiga van Beethovena. Među njegove 32 glasovirske sonate, Sonata br. 8 u c-molu, op. 13, Patetična, odražava skladateljeve intenzivne unutarnje borbe. Te emocije dolaze do izražaja u ekstremnim dinamikama, širokom rasponu tonaliteta i tehničkoj virtuoznosti, kao i u čestoj uporabi kratkih motiva, karakterističnih za Beethovenov ekspresivni stil.
Sonata br. 17 u d-molu, op. 31, br. 2, Oluja, jedno je od prvih djela Beethovenova srednjeg stvaralačkog razdoblja, u kojem skladatelj dostiže umjetničku zrelost. Nadahnuće za ovu sonatu Beethoven je, prema nekim tumačenjima, pronašao u Shakespeareovoj drami Oluja, iako postoje i druga objašnjenja naziva skladbe. Zanimljivo je da je ovo jedina Beethovenova sonata u tonalitetu d-mola, koji je rijetko koristio, ali mu je povjerio svoje monumentalno djelo, Devetu simfoniju.
Beethoven je skladao bagatele, ili kako ih je sam nazivao Kleinigkeiten („sitnice“) za glasovir tijekom cijelog stvaralačkog vijeka. Opus 33, ciklus od sedam bagatela nastao je 1801. i 1802. godine i izraz su njegova ranijeg stvaralačkog razdoblja. Unatoč jednostavnim plesnim i pjesničkim formama pokazuju iznimnu profinjenost.
Šest bagatela za glasovir, op. 126, Beethoven je skladao 1824., u posljednjim godinama svog stvaralaštva. Dvije godine ranije, u teškoj financijskoj situaciji, obratio se za pomoć svom bratu Johannu. Iako mu je brat pružio potporu, njihov poslovni odnos završio je sukobom. Kako bi nadoknadio dugovanja, Beethoven je skladao ovaj ciklus, posvetivši ga bratu unatoč njihovim nesuglasicama. Ove skladbe nisu samo njegov posljednji ciklus bagatela, već i najprofinjenije i tehnički najzahtjevnije djelo ovog žanra, simboličan završetak Beethovenova doprinosa kratkim formama.
Sonata br. 23 u f-molu, op. 57, čuvena Appassionata, jedno je od najveličanstvenijih ostvarenja glasovirske literature, neizostavan dio repertoara svih velikih pijanista. Skladana između 1804. i 1806. godine, ova sonata spaja strastvenu energiju i herojski duh, čineći je remek-djelom koje nadilazi granice svog vremena. Appassionata ne samo da odražava Beethovenovu sposobnost da prožme glazbu dubokim emotivnim nabojem, već svjedoči o geniju koji je neprekidno pomicao granice ljudske kreativnosti i ostavio neizbrisiv trag u povijesti glazbene umjetnosti.
Popusti na cijene ulaznica:
20 % popusta ostvaruju pretplatnici ciklusa Lisinski da camera, osobe s invaliditetom, uključujući i osobu u pratnji (uz predočenje preslike rješenja o invaliditetu), studenti, učenici i umirovljenici, pretplatnici ciklusa Zagrebačke filharmonije, zaposlenici tvrtki PBZ i INA, skupni posjeti (više od 15 ulaznica).
Osobe u invalidskim kolicima imaju besplatan ulazak, dok osoba u njihovoj pratnji plaća 50 % cijene odabrane kategorije ulaznice.
Studenti i učenici sat vremena prije koncerta, uz predočenje odgovarajućeg dokumenta, mogu kupiti ulaznice po cijeni od 5 €.
Popust vrijedi za kupnju jedne pojedinačne ulaznice na blagajni Dvorane Lisinski, osim za osobe s invaliditetom, gdje vrijedi i za njihovu pratnju.
Svi popusti se ostvaruju na blagajnama Dvorane Lisinski.
U skladu s odredbom članka 86. stavak 1. točka 12. Zakona o zaštiti potrošača, kupac nema pravo na jednostrani raskid ugovora (povrat ili zamjenu ulaznice). Kupac može ostvariti pravo na povrat cijene ulaznice isključivo u slučaju otkazivanja događaja. Za ulaznice kupljene na blagajni Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog povrat je moguć u roku 60 dana. Nakon tog roka povrat više nije moguć. Za ulaznice kupljene internetom povrat obavlja tvrtka Dekod d.o.o. (www.dekod.hr). Sukladno članku 10. Zakona o zaštiti potrošača, svi pisani prigovori mogu se predati osobno u poslovnim prostorijama Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, putem pošte na adresu Trg Stjepana Radića 4, Zagreb, odnosno putem elektroničke pošte na e-adresu prigovor@lisinski.hr.