Novosti

22. travnja 2024.

Glazba radosti za proslavu 40 godina sudjelovanja Muzičke akademije u ciklusu 'Lisinski subotom'

Zagrebačku je publiku oduševio subotnji koncert, naslovljen „Divertimento – glazba radosti“, na kojem je nastupio Simfonijski orkestar Muzičke akademije pod ravnanjem izraelskoga pijanista, dirigenta, pedagoga i znanstvenika Eitana Globersona.
 
Orkestar je s velikom sigurnošću i puno žara izveo vrlo atraktivan program koji su činila djela Brune Bjelinskog, Yinama Leefa i Leonarda Bernsteina, vođen izvrsnim dirigentom i doktorom znanosti Eitanom Globersonom, koji se, osim koncertiranjem i pedagoškim radom, aktivno bavi i istraživanjem i objavljivanjem članaka na polju fiziološkoga procesiranja glazbe kao akustičkoga fenomena, psihoakustike te percepcije ritimičkih i melodijskih obrazaca.
 
„Divertimento Brune Bjelinskog istaknuo je mahom drvene puhače, sjajne oboje prije svega, potom klarinete, flaute i na koncu limene trube, uz motiviranu i sustavnu potporu svih gudačkih sekcija i udaraljki. Sjajan je bio i ksilofon, koji se osobito proslavio u posljednjoj skladbi, Bernsteinovoj Simfonijskoj suiti.“ 
„Ne bez razloga desetljećima popularna Simfonijska suita, odnosno plesovi iz mjuzikla Priča sa zapadne strane otvorili su široko polje svim sekcijama Orkestra da se iskaže u svoj svojoj darovitosti i motiviranosti. Studenti Muzičke akademije to su iskoristili vođeni entuzijastičnom gestom dirigenta Globersona.“ 
Izvrsno uigran Orkestar Muzičke akademije, čiji je voditelj prof. Matija Fortuna, izveo je i Koncert za glasovir i orkestar u F-duru Georgea Gershwina, gdje je kao solist nastupio Vitomir Janez Zagode, student treće godine klavira, koji je klavir počeo svirati s četiri godine.
„Za Danijela Detonija znamo da je odličan pijanist, a na ovom koncertu pokazao je i svoj pedagoški dar s obzirom na to da je upravo njegov student, izvrsni slovenski pijanist Vitomir Janez Zagode nastupio kao solist u Gershwinovu Koncertu za klavir i orkestar u F-duru.“
Vitomir Janez Zagode dosad je osvojio nebrojene nagrade tijekom školovanja, a među posljednjima izdvaja se 30. međunarodno pijanističko natjecanje Mladi virtuozi, održano u veljači ove godine, na kojem je proglašen ukupnim pobjednikom u svim kategorijama.
 
„…ono što uz impresivnu tehničku spremnost krasi ovog mladića iz Celja jest uistinu rijetka sposobnost jasnoga artikuliranja svakog tona i kristalna jasnoća piana. Osim toga, Zagode je pokazao i duboko razumijevanje partiture, zbog čega nije posezao za teatralnim gestama, tako čestim interpretacijama Gershwina.“ Jelena Knešaurek Carić, Sedam dana glazbe
Prije koncerta u predvorju Velike dvorane otvorena je izložba Muza subotom, na kojoj su izložena vizualna rješenja, programske knjižice, izvadci iz glazbenih kritika, diskografska izdanja, fotografije s koncerata i proba, kostimi i fotografije snimljene tijekom njihove izrade iz brojnih programa koje je Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu izvela u Dvorani Lisinski posljednjih 40 godina. Izložbu su otvorili ravnateljica Lisinskog Nina Čalopek i dekan zagrebačke Muzičke akademije Igor Lešnik, a okupljenima su se obratile i autorice izložbe Ana Čizmić Grbić i Ivana Klajzner. Izložba se može razgledati do subote, 25. svibnja.  
 
Nakon koncerta, uslijedio je Razgovor s umjetnicima, na kojem su s maestrom Eitanom Globersonom, Vitomirom Janezom Zagodeom i članom Orkestra Matejem Vukićem razgovarali studenti muzikologije Adela Balić i Lovro Ivić. Snimka tog razgovora uskoro će biti dostupna na Youtube stranici Lisinskog, kao i na www.lisinski.hr
 
Foto: CROPIX