Sa špicom radijske emisije „Po vašem izboru“ i njegovim poznatim glasom, počela je jučer u Dvorani Lisinski komemoracija za veliku osobnost naše glazbe.
Od legende naše glazbe i kulturnog života te najdugovječnijeg umjetničkog ravnatelja Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, koji nas je napustio 13. veljače u 90. godini, još jednom su se oprostili brojni poštovatelji i suradnici – koji su mu redom bili i prijatelji – a bili su prisutni i članovi obitelji, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, izaslanik predsjednika RH Zdravko Zima, izaslanica ministrice kulture i medija Nevena Tudor Perković, predstavnici Upravnog vijeća Dvorane Lisinski Goran Končar i Urša Raukar te mnogi drugi.
Svi govornici istaknuli su ključno: Dubravko Majnarić bio je velik znalac, osoba široke opće naobrazbe i sjajne informiranosti („hodajuća enciklopedija“), neumorni radnik i umjetnik, čovjek gospodskih manira, uspješan menadžer pun ideja, veliki zaljubljenik u glazbu – osobito u jazz – i nadasve dobar čovjek. Volio je život i ljude, prepoznavao talente i uvijek im pomagao. Uza sve to, posjedovao je vlastitu diskografsku kolekciju kakvoj u nas možda nema ravne.
„Dvorana Dubravka Majnarića“
„Dobro došli u dvoranu gospodina Majnarića“, slikovito je rekla ravnateljica Lisinskog Nina Čalopek. Podsjetila je da je on zadnji put bio u Dvorani prije samo mjesec dana, na koncertu u čast Boška Petrovića. „Nasljednica sam njegove vizije Lisinskog, kao živog prostora sinergije i potencijala“, dodala je.
Naglasila je da je Dubravko Majnarić u nevjerojatnih pedeset godina djelovanja svojim radom u Lisinskom, tadašnjem Jugotonu odnosno Croatiji Recordsu te na Hrvatskom radiju bio jedan od glavnih likova naše glazbene sredine i promišljanja glazbene umjetnosti toga vremena.
„Dubravko Majnarić rebrendirao je i ojačao najstariji ciklus Dvorane, Lisinski subotom. Oživio je Malu dvoranu kroz Jazz klub Lisinskog, Teatar u gostima i ciklus Mladi u Lisinskom. Ponosna sam što je u mojem mandatu, o 50. godišnjici Dvorane, proglašen njezinim počasnim članom“, zaključila je i poručila:
„Počivali u miru i neka Vam, gdje god bili, svira neka dobra glazba!“
„Najveća kuća od Milana do Tokija“
Antun Tomislav Šaban u ime Hrvatskog društva skladatelja prisjetio se dugogodišnje intenzivne suradnje s Dubravkom Majnarićem kroz projekt HDS-a JazzHR, s oko 200 koncerata samo u Maloj dvorani Lisinski.
„Njegovo vrijeme umjetničkog direktora tadašnjeg Jugotona, od 1973. do 1985., učinilo je tu diskografsku kuću najznačajnijom od Milana do Tokija. Najviše se tada bavio zabavnog glazbom, u njezino zlatno doba, kad je i sam uvelike oblikovao skladatelje i glazbenike, ali je viškove prihoda uvijek znatnim dijelom usmjeravao u izdanja ozbiljne glazbe, mahom hrvatskih skladatelja. U Lisinskom se od 1985. do 2003. najviše bavio ozbiljnom glazbom, a na Hrvatskom radiju, gdje je bio urednik i voditelj emisija od 1960-ih godina, jazzom, ostvarivši oko 1400 tjednih emisija Zvjezdana prašina, što je raritet u svjetskim razmjerima. Uostalom, bio je jedna od samo dvije osobe s doživotnim besplatnim ulaskom na MIDEM u Cannesu, svjetski sajam diskografske industrije“, istaknuo je Šaban.
Najprodavaniji albumi u našoj povijesti
U ime Croatia Recordsa od velikana se oprostila Nikolina Mazalin.
„Ukratko, bio je pravi čovjek na pravome mjestu, u pravom trenutku. Obilježio je zlatno doba hrvatske diskografije i najprodavanije albume u našoj glazbenoj povijesti. Uvijek nasmijan i dobre volje, i kasnije je pratio naš rad i iskreno se veselio svakom uspjehu“, dodala je.
Dirigent Tonči Bilić, predsjednik Hrvatske glazbene mladeži, tronuto je ustvrdio kako je otišao još jedan iz generacije onih koji su mu otkrivali čaroliju glazbe. Posvjedočio je koliko je Dubravko Majnarić bio sretan zbog počasnog članstva u Lisinskom te je ponovio neke naglaske iz svojega govora tom prigodom. Istaknuo je dugogodišnje Majnarićevo članstvo u HGM-u, pa i u njegovim najvišim tijelima i naglasio da nikad nije bio ni dogmat ni elitist.
Od velikog zaslužnika oprostila se i Jadranka Rilović, urednica Drugog programa Hrvatskoga radija. Ponovivši najvažnije o desetljećima njegovih emisija, naglasila je koliko je energije i ljubavi trebalo za uređivanje Zvjezdane prašine, svakog petka na Drugom, koja je trajala četiri i pol sata, od 19:30 do ponoći. Kad je zbog zdravlja zadnjih godina bio prisiljen prekinuti rad na njoj, Radio je bio zatrpan pozivima slušatelja koji su pitali što je s Dubravkom, a Jadranka Rilović čuvala mu je njegov termin, stalno se nadajući da će se ipak vratiti u eter.
Komemoraciju su glazbenim brojem dirljivo okončali Elvis Stanić na harmonici i Goran Rukavina na kontrabasu.
foto: Tomislav Jagar