Zadovoljna lica tisuća posjetitelja koji su u nedjelju, na Dan Dvorane, prošli Koncertnom dvoranom Lisinski svjedoče o ljubavi koja nesmanjenom toplinom traje već 51 godinu.
Što prvo spomenuti u obilju događanja 29. prosinca 2024.? Svakako titulu počasnog člana Dvorane za 2024. godinu, koju je legendi našeg pijanizma, Vladimiru Krpanu uručila ravnateljica Nina Čalopek, ili predstavljanje notnih izdanja komične opere Amfitrion Borisa Papandopula uz nastupe sjajnih mladih pjevača...
Naime, partitura i glasovirski izvadak Amfitriona, ukupno u tri toma i na više od 1000 stranica, projekt je iza kojeg stoje muzikolozi Muzičkog informativnog centra, djelatnog u okviru Lisinskog: Jelena Vuković, Davor Merkaš i Ana Unkić, uz suradnju redaktora i notografa Domagoja Kresnika i pomoć Ministarstva kulture i medija te Grada Zagreba.
Mladi pjevači u kostimima
Na živopisnom predstavljanju govorili su prodekanica za međunarodnu i institucionalnu suradnju Muzičke akademije u Zagrebu prof. art. Martina Gojčeta Silić, dirigent Matija Fortuna, bas-bariton i nositelj uloge Amfitriona u suvremenoj izvedbi opere Benjamin Šuran te urednici Davor Merkaš i Jelena Vuković. Uz Šurana, ostali mladi pjevači, Marija Salečić, Josip Galić, Aljaž Žgavc i Josip Švagelj izveli su u antičkim kostimima odabrane prizore iz opere. Na glasoviru ih je pratio maestro Ivan Šćepanović.
Amfitrion je nastao uoči Drugoga svjetskog rata i tada je s uspjehom izveden, ali je partitura poslije izgubljena. Našao ju je prije nekoliko godina „Indiana Jones“ hrvatske muzikologije, kako ga kolege zovu, Davor Merkaš, u jednom podrumu. Opera je potom iznimno uspješno, 2023. godine, uprizorena u zagrebačkom HNK kao projekt studenata Muzičke i drugih akademija.
Jelena Vuković poželjela je što skoriju snimku ove sjajne opere, a Davor Merkaš uz obilje zanimljivosti istaknuo je, primjerice, da je Papandopulo (1906. – 1991.) u svojoj dobrohotnosti brojne rukopise (autografe), bez da je imao kopiju, poklanjao interpretima, pa se mnogima zameo trag.
Hrvatska glazba 90 % samo u rukopisu
„Našao sam 130 rukopisa, od kojih sam 40-ak vratio iz inozemstva, ali nedostaje ih još 104; neke od njih možemo čuti samo kao glazbu na filmu ili na nosaču zvuka, a 70-ak je, čini se, nepovratno izgubljeno“, naglasio je Merkaš i dodao da će se možda ipak naći još neke koje nisu ni na jednom poznatom popisu maestrovih djela.
„Oko 90 posto partitura hrvatske glazbe još je samo u autografu. To je kao da mnoga Krležina djela možete pročitati samo u rukopisu, u NSK“, slikovito je objasnio muzikolog.
U Lisinskom je na Dan Dvorane otvorena i izložba maštovitih naslovnica notnih izdanja MIC-a Glazba pod krinkom: likovno ruho notnih izdanja. Radovi su djelo grafičkog dizajnera Dvorane, nagrađivanog Daniela Illea, ali i Zlatke Salopek Radić i Ane Kunej te Vladimira Resnera.
Tajnim odajama Lisinskog male grupe posjetitelja provela je Sonja Mrnjavčić iz Službe marketinga, komunikacija i prodaje. Vidjeli su i čuli što kriju prostori za majstore rasvjete i tona na vrhu Velike dvorane, pomična vrata za reflektore koja se otvaraju „u bezdan“ iznad gledališta, tonski studio u podrumu izgrađen pred Univerzijadu 1987., u ono doba „Rolls-Royce“ tehnike i mjesto snimanja i masteriziranja stotinjak albuma najvećih pjevačkih zvijazda... Prijatelji Lisinskog čak su zavirili u same velebne orgulje.
Pianomanija Vladimiru Krpanu u čast
Ljubitelji glasovira okupili su se poslijepodne na Pianomaniji. Otvorio ju je vrhunski pijanistički virtuoz, maestro Vladimir Krpan koji je i nadomak 87. rođendana suvereno izveo skladbe Šuleka i Chopina. Slijedili su Ida Gamulin, mladi Ivan Vihor, Petar Klasan i Ivan Krpan te još dva zrela umjetnika, Ruben Dalibaltayan i Konstantin Krasnitsky.
Sanda Vojković iz Croatia Recordsa uručila je maestru Krpanu prvi primjerak novog, dvostrukog CD-a Vječni izazov savršenstva s njegovim izvedbama.
Maestro je dirnut rekao: „Hvala vam! Iako je naziv možda malo pretenciozan, ovo mi je najljepši novogodišnji poklon!“
Dodao je i svoj umjetnički credo: „Uvijek sam nastojao da pijanizam ne bude samo tonska i tehnička perfekcija nego i duhovna nadgradnja.“
Ispričao je i nekoliko duhovitih anegdota, a posebno se prisjetio prijateljstva s Milkom Kelemenom, koji mu je posvetio „skladbe koje u svojoj biografiji nije spomenuo“ te velikog prijateljstva sa skladateljem Stankom Horvatom i kolegom Rankom Filjakom.
Neraskidiva veza Maestra i Dvorane
Središnji događaj, večernji koncert Zimski karneval, povjeren je Simfonijskom orkestru HRT-a i dirigentu Davoru Keliću. Ravnateljica Lisinskog Nina Čalopek prije početka koncerta zahvalila je vjernoj publici i svim djelatnicima Dvorane, istaknula uspjele nove cikluse Lisinski da camera i Lisinski srijedom te najavila novi, drugi festival Zagrebačko glazbeno proljeće u svibnju.
Uručujući Vladimiru Krpanu priznanje počasnog člana Dvorane, Nina Čalopek podsjetila je na njegov nastup na prvom koncertu ciklusa Lisinski subotom, 14. studenoga 1981. te istaknula da između njega i ove pozornice vlada životna, neraskidiva veza.
„Zahvaljujem ravnateljici, Upravnom vijeću te Borku Špoljariću na prigodnom tekstu. Hvala i svima vama što ovo priznanje dijelim s vama, jer inače ne bi imalo smisla“, zahvalio je maestro uz dugotrajan pljesak.
Publiku su oduševili i solisti, virtuoz na trubi Sergej Nakarjakov i mlada, plesno raspoložena sopranistica Josipa Bilić.
Rođendan Dvorane završio je druženjem i plesom uz vatrene Gelato Sisters i sjajan prateći bend, za kraj još jedne godine s Lisinskim.
foto: Tomislav Jagar