Ravnateljica Lisinskog Nina Čalopek i pijanistica Ida Gamulin danas su u emisiji HRT-a Dobro jutro, Hrvatska najavile program obilježavanja Dana dvorane, 29. prosinca.
U razgovoru s voditeljima Zlatom Mück Sušec i Davorom Meštrovićem govorile su o programima koji u nedjelju počinju u 10 sati, a završavaju plesom uz atraktivne glazbenike od 21 sat.
„Meni se čini da smo stvarno ove godine pokušali napraviti program za svakoga pomalo, rekli bismo tako, pa ujutro krećemo s dječjom predstavom Orašar, a završavamo s
velikim svečanim koncertom u Velikoj dvorani gdje nam se pridružuje naš stalni partner, mogla bih tako reći, Dana dvorane, a to je Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije“, rekla je Nina Čalopek i zahvalila orkestru HRT-a na suradnji.
Ida Gamulin je istaknula koncert
Pianomaiju, u nedjelju u 17 sati u Maloj dvorani.
„Na njemu će nastupiti sedam naših pijanista svih generacija, od Vladimira Krpana, doajena hrvatskog pijanizma, do Ivana Krpana, našeg novog mladog asistenta, također nagrađivanog pijanista“, dodala je.
Naglasila je da i taj koncert dokazuje dugu i neprekinutu tradiciju zagrebačke pijanističke škole, počevši od utemeljitelja, Svetislava Stančića. Danas o mladim pijanistima skrbi EPTA Hrvatska – Udruga klavirskih pedagoga Hrvatske, koja ih predstavlja u domovini i svijetu.
„Na Pianomaniji će zagrebačka publika doista moći čuti bisere klavirske literature, od Bacha, Liszta, Chopina preko Debussyja, Ginastere do hrvatskih skladatelja Josipovića, Bobića, Šuleka, Papandopula... To je pozivnica za jedan pijanistički vatromet u Lisinskom“, rekla je pijanistica.
Nina Čalopek spomenula je predstavljanje, u nedjelju u 11 sati, najnovijeg izdanja Muzičkog informativnog centra - partiture komične opere Borisa Papandopula
Amfitrion. Ta je partitura bila nestala, ali pronašao ju je muzikolog MIC-a Davor Merkaš i lani je uprizorena u HNK-u u Zagrebu suradnjom Muzičke, Likovne i Dramske akademije.
„U Lisinskom sam lani, kad sam preuzela dužnost, zatekla sjajan tim, jako puno kolegica i kolega zaposlenika koji rade svakodnevno čuda u našoj zgradi koja je i zaštićeno kulturno blago Republike Hrvatske“, dodala je ravnateljica.
Podsjetila je da je Velika dvorana Lisinski, s više od 1800 mjesta i velikom pozornicom na koju stanu veliki simfonijski orkestri, još uvijek jedina takva u nas.
„Evo, pokrenuli smo nekoliko novih koncertnih ciklusa i nastavili slavan i važan koncertni ciklus Lisinski subotom“, zaključila je Nina Čalopek, a Ida Gamulin je još jednom istaknula akustiku Lisinskog koja je poput onih u najvećim svjetskim dvoranama i dodala da možemo biti doista ponosni što imamo takvu dvoranu.