Novosti

8. veljače 2022.

Senzacija drevne akustičke tradicije divovskih bubnjeva

U dvoranu Lisinski 6. veljače ne bi više ni igla stala koliko je nahrupilo znatiželjnika koji su htjeli vidjeti i čuti program One Earth: Tsuzumi, najpoznatije skupine bubnjara Kodo, koja već 40 godina krstari svijetom i svugdje izaziva istu pozornost i ushit.
 
Lupkanje ili udaranje po predmetu koje proizvodi zvuk od najranijih nogu prirodno otkriva naš unutarnji ritam, a on će se pretvoriti u energiju samospoznaje vlastitih otkucaja, ali i u interakciju sa svijetom koji ga okružuje. Temelj je to svih udaraljkaških sustava i škola, bez obzira na to odakle potjecali i kako svoj izražajni svijet koristili. 
 
Jedan je od njih, možda i najpoznatiji, japanski Kodo sa svojim taiko bubnjevima, drevna akustička tradicija koja se tijekom vremena pretvorila u atraktivnu izvoznu senzaciju svoje domovine.
 
Magični virtuozitet rezultat je specifičnog nauka, snage i discipline, slikovitost različitih, pa i divovskih bubnjeva preslika je tradicije, a cjelokupni dojam programa u kojem se povremeno pleše, pjeva i svira i na glazbalima sličnim izgledom i zvukom flautama i citri svakako atraktivan, premda donekle i repetitivan za one koji nisu upućeni u sve tajne značenja kodoa, koje personificira otkucaje srca. A oni se pojavljuju u svim dimenzijama jačine zvuka, od najtišeg poput ptičjeg cvrkuta do zaglušno bučne grmljavine koja publiku, očito je, i najviše impresionira. Zadani okvir svake točke ne dopušta improvizaciju, ali se mjestimice osjeća i otklon djetinje razigranosti kao dobar predah u zamršenoj konstrukciji simbola koje je teško prepoznati. Osloncem shvaćanja preostaju zvuk i snaga, upornost i energija, koje objedinjuju kolektivni zaziv komunikacije između prošlosti i sadašnjosti. 
 
(prema: Jagoda Martinčević, Jutarnji list)
Foto: CROPIX