Novosti

3. travnja 2025.

'Sutari' podario nesvakidašnji doživljaj na svom prvom zagrebačkom nastupu

Koncert svjetski priznatog ženskog trija priuštio je u ciklusu Lisinski srijedom & Izvorišta jedinstveno iskustvo poljske tradicijske glazbe, izvedene na osebujan način, uz standardne ali i - neobične instrumente.
 
Kasia Kapela, Basia Songin i Dobromiła Życzyńska, pjevačice, instrumentalistice i kazališne glumice, predstavile su se sinoć publici u Lisinskom na svojoj prvoj mini-turneji po Hrvatskoj, nakon što su prošloga petka održale koncert i radionice u Pazinu.  
 
Sve što daje željeni zvuk
Poljska ima jednu od najjačih world music/folk scenu u Europi, a Sutari svoju etno glazbenu tradiciju donosi u originalnoj, modernoj interpretaciji. Tako su tri umjetnice, počevši prije 13 godina, ujedinile violine i udaraljke sa starim narodnim instrumentima, a poslužiti im može sve što daje zvuk koji žele dobiti - od čaša za vino, boca i noževa preko vode do ribeža ili usisivača.
„To nam pomaže ispričati priče naših prabaka, podsjećajući nas na glazbenu tradiciju zajedničkog pjevanja dok se gulio krumpir ili radilo na polju“, tumače Kasia, Basia i Dobromiła.
 
Drevna poljska „violina“
Tako je publika na sinoćnjem koncertu vidjela zaista zanimljive instrumente, pa i stara poljska glazbama kakva rijetko ili nikad nemamo prilike sresti kod nas. Uz tradicionalni poljski bubanj, osobito je zanimljiva Fidel płocka (violina Płock), koja vjerojatno potječe iz 16. stoljeća. Taj je instrument pronađen 1985. godine prilikom iskapanja u Starom gradu Płocku u središnjoj Poljskoj, u pokrajini Mazoviji. Riječ je o gudačkom instrumentu sličnom guslama (vidi našu treću fotografiju po redu!) izrađenom od jednog komada drveta.
Uoči nastupa u Lisinskom, u emisiji Trećeg programa Hrvatskog radija Svijet glazbe, kod urednice Lucije Job, gostovale su Kasia Kapela i Basia Songin.
 
Album s porukom mira
Rekle su da je njihov najnoviji, peti album, kojeg su također promovirale u Lisinskom, Uspavanke za svijet (Lullabies For The World) nastao iz želje da stvore glazbu koja progovara o miru, današnjem svijetu potrebnijem nego ikad. Na njemu su surađivale s glazbenicima iz Ukrajine i Irana. Inače, u šali kažu da zapravo imaju „pet i pol albuma“ jer su gostovale na mnogima od drugih kolega.
„Želimo pjevati ZA svijet - prirodu i ljude - kako bismo donijele mir, ublažile bol, izliječile i ojačale“, tumače na svojoj internetskoj stranici, „baš kao što roditelj pjeva djetetu uspavanke, prenoseći ljubav, znanje i čarolije koje štite.“
 
Poruka za publiku
„Budite dobri jedni prema drugima i prema svijetu“, poručile su u istom duhu uoči zagrebačkog koncerta te pozvale hrvatsku publiku i na svoj nastup u Ljubljani krajem svibnja, na međunarodnom festivalu world musica Druga godba.
A koncert u Maloj dvorani Lisinski zaista je pružio nezaboravan doživljaj susreta s nama „egzotičnim“ poljskim narodnim instrumentima, ali prije svega tradicijskim melosom velike slavenske zemlje, razmjerno udaljene od Hrvatske, ali po mnogočemu - bliske nam i razumljive.
 
foto: Tomislav Jagar