Od 8. do 11. svibnja održava se drugo izdanje festivala hrvatske glazbene baštine u organizaciji Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog i Zagrebačke filharmonije.
Festival Zagrebačko glazbeno proljeće pokrenut je 2024. godine s ciljem očuvanja hrvatske glazbene baštine i njezina boljeg razumijevanja u domaćim i međunarodnim okvirima. Svako izdanje usredotočuje se na nešto novo i drukčije, omogućujući publici stjecanje novih znanja i dojmova o hrvatskoj glazbi. Ove godine Proljeće je usmjereno na širenje znanja o djelovanju i glazbi našega uglednog skladatelja, dirigenta, violinista i glazbenog pedagoga Stjepana Šuleka (1914. – 1986.).
Prvo izdanje Festivala bilo je upriličeno u sezoni proslave 50. godišnjice postojanja Dvorane Lisinski, kao i njezina simbola – fascinantnih orgulja, koje su činile okosnicu festivalskih događanja.
Ovogodišnje će izdanje u četiri dana pružiti više uglova i koncepata za sagledavanje mjesta Stjepana Šuleka među neoklasicističkim skladateljima toga vremena, opozicijska, odnosno avangardna stremljenja njegova doba, ali i njegovu važnost te utjecaj na današnjicu.
U Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog i na Muzičkoj akademiji očekuju nas zanimljivi koncerti, izložbe, predavanja i promocije, a Festival će iskoračiti i na zagrebačke ulice.
Glazbeni portret i bogato nasljeđe Stjepana Šuleka
Koncertna događanja počet će na Muzičkoj akademiji, nastupom studenata Akademije koji će izvesti komorna djela Stjepana Šuleka, Borisa Papandopula i Brune Bjelinskog.
U Velikoj dvorani Lisinski dva njegova orkestralna djela izvest će Zagrebačka filharmonija pod ravnanjem šefa dirigenta Dawida Runtza, uz solista na violini Martina Draušnika. Tom će prilikom praizvedbu imati i zasad nepoznata skladba, koja će biti odabrana na natječaju koji je prošle godine raspisan s ciljem poticanja skladatelja u povezivanju dostignuća suvremene glazbe s djelima Stjepana Šuleka.
Palača glazbe tijekom Zagrebačkog glazbenog proljeća ugostit će i orkestar koji ove sezone obilježava stotu godišnjicu neprestanog djelovanja – Dubrovački simfonijski orkestar. Pod ravnanjem Valentina Egela uz violinisticu Evu Šulić, Orkestar će izvesti bisere hrvatske i svjetske glazbene literature iz pera Stjepana Šuleka, Borisa Papandopula, Luke Sorkočevića, Petra Iljiča Čajkovskog i Ludwiga van Beethovena.
Naš renomirani sastav Cantus Ansambl izvest će program Šulekovi suvremenici u Maloj dvorani Lisinski, koji čine djela Ive Kirigina, Silvija Bombardellija, Ivane Lang, Branimira Sakača i Natka Devčića, a Zagrebački kvartet i Gudački kvartet Tartini izvest će pet gudačkih kvarteta Moje djetinjstvo Stjepana Šuleka.
U Maloj dvorani održat će se i predstavljanje rada Fonda Stjepan Šulek, usmjerenog na očuvanje Šulekova nasljeđa, nakon čega će nastupiti laureati Nagrade Stjepan Šulek, koju dodjeljuje Fond. Violinisti Katarina Kutnar i Martin Krpan interpretirat će djela Anđelka Klobučara, Georga Philippa Telemanna, Eugènea Ysaÿea i Gabriela Fauréa uz pijanističku pratnju Katarine Krpan, a gudački kvartet Ansambla OKTOS izvest će skladbu Šimuna Matišića, kojeg je Fond prošle godine nagradio priznanjem za skladbu Sonata za vibrafon i klavir.
Nemjerljiv doprinos i utjecaj
Stjepan Šulek jedan je od nositelja hrvatske skladateljske škole uz kojeg su stasale generacije skladatelja. Bio je dugogodišnja središnja osobnost Prvog odsjeka za kompoziciju i teoriju glazbe zagrebačke Akademije, čijim će se djelovanjem i budućnosti baviti okrugli stol Od Šuleka do danas, uz sudjelovanje hrvatskih skladatelja, dirigenata i profesora Odsjeka. Svoja djela inspirirana Šulekovim skladbama predstavit će studenti kompozicije.
Središtem Zagreba, Šulekova rodnoga grada, uz mjesta i institucije koje su obilježila njegovu glazbenu karijeru i privatni život, zainteresirane posjetitelje provest će muzikologinja Nada Bezić u Glazbenoj šetnji tragom Šuleka praćenoj audiozapisima i zanimljivim činjenicama.
Zagrebačka filharmonija i Muzički informativni centar KDVL-a predstavit će nosač zvuka s djelima Šuleka i Papandopula te novo notno izdanje Šulekove Šeste simfonije.
Zagrebačko glazbeno proljeće priprema i izložbu Stjepan Šulek, 1914. – 1986., koja jeujedno hommage cijenjenoj muzikologinji Evi Sedak, autorici izložbe o našem utjecajnom glazbenom umjetniku o 100. obljetnici njegova rođenja 2014. godine. Upravo o odnosu Eve Sedak prema djelu Stjepana Šuleka bit će riječi i u predavanju muzikologa Dalibora Davidovića.
Za sve one koji žele naučiti nešto više o temeljnim postulatima glazbene teorije, harmonije i polifonije, interaktivna predavanja Što je (glazbena) harmonija i Ulijevo, poput Franza Liszta, ili udesno, poput Jimija Hendrixa održat će glazbeni teoretičar Tihomir Petrović.
Poseban razgovor, prigodno nazvan Alte Schule(k) – sjećanje na Učitelja, bit će upriličen sa suvremenicima Stjepana Šuleka, njegovim studentima Dubravkom Detonijem i Zoranom Juranićem.
Detaljan program Festivala bit će objavljen u petak, 21. ožujka na mrežnoj stranici
www.lisinski.hr, kao i na društvenim mrežama Dvorane
Lisinski.